Baskılı Camlar Ankara

Baskılı Camlar Ankara

Mimarlar ve proje müellifleri binalarda ısı ve ses yalıtımı için bir çok alternatif üretmekte. Bunları da haklı olarak çevre ve insan sağlığı için vazgeçilmezleri olarak talep etmektedirler.

En pahalı camların seçimi yapılır ama bu camlardan herhangi birine baskı yapılması istendiğinde kullanılacak olan boya teknikleri ve boya içeriği hakkında neredeyse hiç bir standart yaptırım öngörülmez.

Özellikle mutfak aletleri, tezgahları, hastane ve ameliyathane vb. ortamlarda kullanılan, insan sağlığı ile doğrudan ilintili cam uygulamalarında kurşunsuz boya kullanımı şart koşulmalıdır. Kurşunsuz boya kullanımını teşvik etmek aynı zamanda cam işleme fabrikalarındaki baskı bölümlerinde çalışanlar için de önemli bir sağlık gerekliliğidir. Herkes tarafından desteklenmelidir.

Solvent bazlı boyalar yerine su bazlı boyalar da hem bu boyalarla temas eden canlılar için hem de çevre için önemlidir. Baskı bölümlerinde kullanılan boyalar, tiner ve eşdeğer kimyasallar ile temizlendiğinde atıklarının direkt çevreye desarj edildiğini söyleyebiliriz. Peki, biz çevremiz için kaygı duyuyor muyuz? Evet, diyorsak bundan sonra baskılı cam talep ederken bunları da dikkate almamız gerekecektir.

Bir de RoHS uygunluğu var: RoHS elektrikli ve elektronik ürünlerde kullanımı sınırlandırılmış ya da tamamıyla yasaklanmış ürünlerin kullanılıp kullanılmadığını denetleyen bir analiz sistemidir. Örneğin, muftak aspiratörünüzdeki cam üzerinde baskılı bir kısım varsa burada kullanılan boyanın RoHS'a uygunluğunun analiz edilmesi ve analiz sonuçlarının müşteriye sunulması zorunludur. Keza buzdolaplarında, soğutucu dolaplarda kullanılan boyalar için de RoHS gereklidir.

Cam işleme tesislerinde eğer OHSAS 18001 standartı belgelendirilmesi yapılmış ise burada saydığımız gerekliliklerini çok daha fazla dikkate alınması gerekecektir. Aksi takdirde belgelendirme sadece kağıt üzerinde var demektir.